KOLLAJEN SENTEZİNİN UYARILMASI (YÜZ GENÇLEŞTİRME)

KOLLAJEN SENTEZİNİN UYARILMASI (YÜZ GENÇLEŞTİRME)

KOLLAJEN İNSAN VÜCUDUNDA EN FAZLA BULUNAN PROTEİNDİR. KEMİKLER, KASLAR, TENDONLAR VE DERİDE BULUNUR, BU YAPILARIN BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAR. VÜCUT TARAFINDAN ÜRETİLEN KOLLAJEN DERİNİN DİRİLİĞİNİN SAĞLANMASINDA ÇOK ÖNEMLİDİR. YILLAR GEÇTİKÇE ÜRETİMİNİN AZALMASINA BAĞLI OLARAK CİLTTE KIRIŞIKLIKLAR VE SARKMALAR MEYDANA GELİR. YAŞLANMAYI GECİKTİRMEK YA DA OLUŞAN YAŞLANMA BELİRTİLERİNİ GİDERMEK İÇİN:

  1. EKSİK OLAN KOLLAJEN DIŞARIDAN VERİLEBİLİR. BU AMAÇLA CİLDİN DEĞİŞİK TABAKALARINA KOLLAJEN ENJEKSİYONU YAPILIR.
  2. CİLT DEĞİŞİK YÖNTEMLERLE UYARILARAK AZALMIŞ OLAN KOLLAJEN ÜRETİMİNİN ARTTIRILMASI SAĞLANABİLİR.CİLTTEKİ HÜCRELERİN UYARILMASI AMACIYLA ŞU YÖNTEMLER KULLANILMAKTADIR:
  3. LAZER UYGULAMALARI: CO2 FRAKSİYONEL LAZERİN UYGULANDIĞI BÖLGEDEKİ HÜCRELERİ UYARARAK YENİ KOLLAJEN ÜRETİMİ SAĞLANDIĞI BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞTIR. BÖYLECE LAZER UYGULAMASI SONRASI BAŞLAYAN KOLLAJEN ÜRETİMİ ARTTIKÇA CİLTTE KIRIŞIKLARDA AZALMA VE SIKILAŞMA MEYDANA GELİR. LAZER UYGULAMASINDAN 3 AY SONRA BU ETKİNİN MAKSİMUM OLDUĞU SAPTANMIŞTIR.
  4. PRP: KİŞİNİN KENDİ KANIYLA HAZIRLANAN PRP (PLATELET RİCH PLAZMA) ENJEKSİYON YOLUYLA CİLDE VERİLEBİLDİĞİ GİBİ FRAKSİYONEL LAZERLE BİRLİKTE DE UYGULANABİLİR. TROMBOSİTLERDEN SALGILANAN GROWTH HORMONLAR KOLLAJEN ÜRETEN BAĞ DOKUSU HÜCRELERİNİ (FIBROBLAST) UYARARAK KOLLAJEN SENTEZİNİN ARTMASINI SAĞLARLAR.
  • KÖK HÜCRE UYGULAMASI: YAĞ DOKUDA ÇOK SAYIDA BULUNAN KÖK HÜCRELERİN İZOLE EDİLİP CİLDE VERİLMESİ CİLTTE BİR ONARIM SÜRECİ BAŞLATIR. BÖYLECE ÇOĞALAN KOLLAJEN CİLT KALİTESİNİN ARTMASINI SAĞLAR.
  1. MEKANİK UYARMA: CİLDE ÇOK İNCE İĞNELERİN BATIRILMASI BU BÖLGEDE YARA İYİLEŞME OLAYLARININ BAŞLAMASINA NEDEN OLUR. YARA İYİLEŞMESİNİN EN ÖNEMLİ AŞAMALARINDAN BİRİ KOLLAJEN ÜRETİMİDİR. BU NEDENLE MEKANİK UYARI SONRASI KOLLAJEN ÜRETİMİ ARTAR. DERMAROLLER YA DA DERMAPEN UYGULAMALARI BU ŞEKİLDE ETKİ EDER.
  2. KİMYASAL UYARILAR: KİMYASAL PEELİNG SADECE CİLDİN ÜST ÖLÜ TABAKASINI KALDIRMAKLA KALMAZ, UYGULANDIĞI BÖLGEDE YENİ KOLLAJEN OLUŞUMUNA DA NEDEN OLUR. CİLT İÇİNE ENJEKTE EDİLEN BAZI MADDELER DE (POLİLAKTİK ASİT GİBİ) CİLTTE KOLLAJEN ÜRETİMİNİ ARTTIRIR.

BU UYGULAMALARIN HERBİRİ FARKLI HAZIRLIK AŞAMALARI GEREKTİRİR. KÖK HÜCRE UYGULAMASI DIŞINDAKİ YÖNTEMLER KOLAYCA YAPILABİLEN, İŞLEM SONRASI BAKIMI DA KOLAY OLAN YÖNTEMLERDİR. KÖK HÜCRE UYGULAMASI ÖZEL HAZIRLIK GEREKTİRİR.