VAJİNAL SIKILAŞMA

VAJİNAL SIKILAŞMA

Kadınlarda geçirilen hamilelikler, yapılan doğumlar, ya da yaş alma nedeniyle hormon dengelerinin değişmesi vajinada sıkılık kaybına, kuruluk hissine, idrar yaparken yanma şikayetine neden olabilir. Bu şikayetlerin nedeni vajina duvarının incelmesi (atrofi), vajina kaslarının zayıflaması, nemliliği sağlayan bezlerin salgılarının azalmasıdır. Cerrahi olarak vajina daraltma yapılabilir, bu işlemde vajina duvarının bir kısmı çıkarılıp dikiş atılır. Ancak bu işlem vajinanın sadece daralmasını sağlar. CO2 fraksiyonel lazer ise ameliyatsız bir tekniktir, 4 -5 seans uygulama sonrası vajinayı hem sıkılaştırdığı, hem de nemlenmesini arttırdığı kanıtlanmıştır. İdrar yapma sırasında oluşan yanmayı da azalttığı gösterilmiştir.  Son derece kolaydır, seanslar yaklaşık yarım saat sürer, acısızdır ancak etkinliği çok yüksektir. Ayrıca genital bölgenin cilt renginin açılmasını da sağlar. Genital beyazlatma için de çok etkilidir.

İşlem için anestezi gerekmez. Ofis şartlarında uygulanır. Özel bir prob yardımı ile vajen daraltma için vajen duvarlarına çepeçevre (360 derece) lazer atışı yapılır. İdrar kaçırma için yapılacaksa sadece 3 yönde atışlar yapılır. Her bölgeye toplam 3 geçiş yapılır. Kişiye özel problar kullanılır.

İŞLEM SONRASI

Kişi işlem sonrası günlük hayatına devam edebilir. Ped kullanımı ve kişisel hijyene dikkat etmesi önerilir. Yaklaşık 1 hafta cinsel ilişki önerilmez. Etkisi yaklaşık 2-3 hafta sonra başlar.

SONUÇ

Ped kullanımında azalma, cinsel ilişki sırasında ağrılı ise ağrıda azalma, kayganlaştırıcı kullanılıyorsa kullanımında azalma ve yüzde 85’e varan strese bağlı idrar kaçırmada azalma sağlanır. Önleme amaçlı olarak da doğum sonrası uygulamalar önerilir.