Prosedür Basamakları

Prosedür Basamakları

İyi bir muayene ile:

– fazla yağ var mı, varsa nerelerde localize. Eğer yağ fazlalıkları varsa germe sırasında liposakşın da yapılmalıdır

– Fazla cilt dokusunun miktarı, sadece kasıktan yapılacak bir kesiyle bacak gerilebilir mi, yoksa uyluk iç yüzünde kasıktan diz iç yüzüne kadar ek bir kesi yapılması gerekiyor mu karar verilmelidir.

– Uyluk germede kasık çizgisi üzerinde bir kesi yapılır, fazla deri çıkarıldıktan sonra insizyonun altındaki deri-deri altı dokularının sağlam bir şekilde yukarıdaki dokulara asılması gerekir. Sadece cildin cilde dikilmesi yeterli askı etkisini sağlamaz, bu durumda kısa sure sonra dokularda aşağıya inme olur, yara izi de aşağıya doğru hareket eder ve iç çamaşırı ya da Mayodan görünür hale gelir. Bunun olmaması için uyluk cilt-cilt altı dokusu kasıkta kemiğin hemen üzerindeki zara (periost) ve çok güçlü bir bağ dokusu olan fasyaya çok sayıda özel dikişlerle tutturulmalıdır.

– Operasyondan sonra bir sure korse giymeniz gerekir. Girişim yapılan bölge nedeniyle ilk günler sadece temel ihtiyaçlarınız için yürümeniz, onun dışında dinlenmeniz önerilir. Yara iyileşmesi ilerledikçe hareket yeteneğiniz artar.

Uyluk iç yüzü, bölgesel özellikleri nedeniyle özel bir önem içerir, çok iyi bir bakım gerektirir. Bu bölge enfeksiyonların kolay gelişebildiği bir yerdir, bu nedenle antibiyotik koruması (operasyondan sonra antibiyotik alınması) uygundur. Bu bölgede pansuman da özellik arzeder.