SAÇ GÜÇLENDİRME

SAÇ GÜÇLENDİRME

Saç dökülmesi genellikle erkeklerin sorunu olarak bilinir ama aslında kadınlarda da sık rastlanan oldukça moral bozucu bir durumdur. Saçların dökülmesi pek çok değişik nedenle (hormonal, genetik, sters, vitamin ve mineral eksiklikleri, , saç boyaları gibi kimyasal maddeler) olabilir. Eğer somut bir neden saptanırsa buna yönelik tedavi yapılır fakat maalesef çoğu hastada yapılan araştırmalarda somut bir neden bulunmaz. Bu durumda saçı güçlendirmeye yönelik tedaviler uygulanır. Saçların güçlendirilmesinde ağızdan alınarak ya da saça uygulanarak kullanılan çok sayıda ilaç, şampuan vardır. Bu ilaçlar düzenli kullanıldığında saçın beslenmesi ve güçlenmesi için gereken maddeleri sağlayarak saç dökülmesini azaltabilirler.

Saç köklerini güçlendirmek için kullanılan bir diğer tedavi özel hazırlanmış saç kokteyllerinin saç köküne enjeksiyonudur. Bu kokteyller zengin bir içeriğe sahiptir, saçın beslenmesini ve güçlenmesini sağlarlar. Belli periyodlarla saç derisine enjeksiyon yapılır.

Bir diğer yöntem ise PRP uygulamasıdır. Kişinin kendi kanındaki trombosit isimli hücrelerin izole edilerek saç köklerine enjekte edilmesi işlemidir. Trombositlerin içindeki granüllerden salınan growth hormonlar verildikleri bölgede bir onarım süreci başlatırlar. Bu iki tedavinin (Kokteyller ve PRP) birlikte kullanılması çok tercih edilen ve yararlı bir tedavidir.