PLATELETTEN ZENGİN PLAZMA (PRP)

PLATELETTEN ZENGİN PLAZMA (PRP)

Trombositler kan hücrelerinden biridir. Damar yüzeyinde herhangi bir travma olduğunda kanın pıhtılaşmasını sağlarlar. Aynı zamanda hasarlı bölgeye gelerek bir takım büyüme faktörleri salgılarlar ve yara iyileşmesini başlatırlar.

PRP’ nin hazırlanması özel ve bilimsel bir yöntemdir. Sadece uygun sağlık birimlerinde uzman kişilerce yapılmalıdır. Her yıl bilimsel tıp dergilerinde PRP ile ilgili onlarca makale çıkmaktadır. Bu bilgiler ışığında hazırlanan ve uygulanan PRP kişiye en büyük faydayı sağlar.

Hastanın kendi kanından hazırlandığı için alerjik bir etki beklenmez.

Cilt içine direk enjekte edilebilir. Kollajen yapımını  ve dokunun beslenmesini arttırarak etki eder. Kişinin cildinde ince kırışıklıkların yok edilmesine, parlaklık, esneklik ve canlılık kazanmasına yol açar.

Güneş ışını, UV hasarı ve lazer ya da peeling gibi cilt uygulamaları sonrası cilt hasarlarında cildin daha hızlı yenilenmesinde yardımcı olur.

Saç dökülmelerini engellemek ve cılız çıkan saçları kuvvetlendirip saç yoğunluğunu arttırmada kullanılır.

Kişinin şikayetlerinin yoğun olduğu bölgelere uygulanır. Plastik cerrahide en sık kullanım alanları, Yüz, Boyun, Dekolte, Eller ve Saçlı deridir.

Elde edilen zengin plazma, mikroenjeksiyon yöntemleri (Prp enjektöre çekilerek uygun bölgelere enjekte edilir) ile cilt içine ya da lazer uygulanırken cilt üzerinden uygulanabilir.

Kişiden yaklaşık 10 cc kan alınır. Ardından santrifüj uygulanır. Santrifüjün kaç kez, hangi devirde ve ne kadar süreyle uygulanacağı önemlidir. Santrifüj sonrası PRP tabakası alınır, aktivasyonu sağlanır ve kullanılır.

Uygulama sonrası ise 2 -3 saat yüzün yıkanmaması, makyaj yapılmaması önerilir. Etkisi erken dönemlerde başlar. Ancak kalıcı etkileri tekrarlayan uygulamalar sonrası başlar.

Kişinin kendi kanı olduğu için yan etki beklenmez. Sadece nadiren enjeksiyona bağlı kızarıklık morluk görülebilir.

Beklenen bir sonuç için 2-3 hafta arayla, en az 3 seans yapılması gerekir. Daha sonra her 6 ayda bir yaptırarak etkisi kalıcı hale getirilir.

Başarılı, etkili ve kalıcı bir cilt yenileme ve gençleşmede destek tedavisidir. Saç uygulamaları ile hem saç ekimi sonrası hem de dökülmeleri engelleme konusunda oldukça yüz güldürücüdür.