Prosedür Basamakları

Prosedür Basamakları

Meme dikleştirmede kullanılan değişik insizyon paternleri (İziniz nerede ve ne kadar olacak) ve teknikler vardır. Bunlardan hangisinin size uygun olduğuna karar verilirken bazı kriterler göz önünde bulundurulur:

– Memenin büyüklüğü ve şekli
– Meme başlarının boyutu ve yeri
– Memenin sarkıklık derecesi
– Fazla cilt dokusunun ne kadar olduğu, cildinizin kalitesi ve elastikiyeti
– Bu faktörler değerlendirilerek insizyon şekli belirlenir:

Periareoler (Meme başının çevresinde): Eğer memede hafif bir sarkma varsa uygulanır. Burada önemli olan sadece fazla cildi çıkarıp dikmemektir, bu durumda kısa bir sure sonra hem yara izi çok genişleyecek, hem de meme tekrar sarkacaktır. Fazla cilt çıkarıldıktan sonra meme dokusu da yeniden şekillendirilmelidir. Ayrıca bu teknikte memenin basıklaşma olasılığı vardır ve buna da dikkat edilmelidir.

Vertikal Skar: Meme başının çevresindeki ize ek olarak meme kıvrımına kadar giden bir iz daha olur. Orta derecede sarkık memelerde tercih edilir. Bu teknikte ameliyattan sonra erken dönemde alt skarın büzük büzük bir görüntüsü olabilir, bu ameliyat tekniğinin gerekliliğidir, büyük olasılıkla 2-3 ay içerisinde büzüklük kaybolur, skar düz hale gelir.

Ters T Şeklinde iz: İleri derecede sarkık memelerde ek olarak meme altı kıvrımında da iz olur, bu yöntemde memeyi şekillendirmek daha kolaydır. Bazı hastalar bu izden kaçınmakta, doctor gerekli gördüğü halde böyle bir iz olmasını istememektedir. Ancak bu iz kıvrıma saklanabilen bir izdir , burada memenin güzel bir görünüme kavuşması için kendinize “İz mi, şekil mi?” diye sormalısınız.