Silikon İmplant Tipleri

Silikon İmplant Tipleri

Salin silikon İmplantlar: Steril tuzlu su ile dolu implantlardır. Silikon duvarda sızıntı olabilir ve zamanla implant hacmi azalabilir, implant kollapsa uğrayabilir. Türkiyede pek kullanılmamaktadır.

Silikon Meme İmplantları: Silikon jel ile dolu implantlardır. Implant daha doğal bir meme dokusu hissi verir. Implant duvarında bir sızıntı olursa genellikle silikon jel implantın içinde kalır ya da kapsül içinde sınırlanır. Bu implantlarda kollaps görülmez.

Gummy Bear İmplantlar: Form stabil implantlar için bu isim de kullanılmaktadır. İmplant duvarı yırtılsa bile implantın şekli bozulmaz. Geleneksel silikon implantlara gore silikon jel daha koyu yapıdadır, bu nedenle daha serttirler.

Yuvarlak İmplantlar: Şekil olarak yuvarlaktır, memenin özellikle üst kısmında daha dolgun görünüm sağlarlar. Hazırlanan yuva içinde dönseler de şekil bozukluğu oluşmaz.

Anatomik (Damla) İmplantlar: Şekil olarak damlaya benzeyen, alt kısmı daha dolgun, yukarıya doğru yüksekliği azalan implantlardır. Hazırlanan yuva içinde dönmeleri şekil bozukluğuna neden olabilir.

Düz Yüzeyli İmplantlar: Yüzeyi düz silikon duvar ile çevrilidir. Daha çok eskiden kullanılmıştır, günümüzde pek tercih edilmemektedir.

Pütürlü Yüzeyli (Textured) İmplantlar: Yüzeyi çok ince pütürlerle kaplı implantlardır. İmplanta sıkıca bağlı skar dokusu oluşumuna neden olurlar, bu nedenle implantın hareket etmesi neredeyse imkansızlaşır. Kapsül oluşumu bu implantlarda daha az görülmektedir, bu nedenle en çok tercih edilen implantlardır.