İyileşme Dönemi

İyileşme Dönemi

Liposakşın uygulanan bölgeye özel bir korse uygulanır, bu korse ödemi azalttığı gibi sıkılaşma ve incelmeyi arttırır ve hızlandırır. Ne kadar kullanılacağı size söylenecektir. Iki-3 gün aralarla pansumanlarınız yapılacak, ilk iyileşme sağlanınca duş yapmanıza izin verilecektir.

Liposakşından kısa bir sure sonra masaja başlamanız gerekmektedir. Masaj, iyileşmenin daa düzgün olmasını sağlar. Ödemin atılmasına ve şekillenmeye yardımcı olur.

Iyileşme döneminde masaj yaparken elinize kitleler, sertlikler gelmesi normaldir, zamanla bu sertlikler azalacaktır.

Liposakşın sonrası çok kısa bir sure içinde normal günlük hayatınıza dönmeniz, spor yapmanız mümkündür. Ilk zamanlar ödem nedeniyle belirgin bir incelme göremeyebilirsiniz, bu moralinizi bozmamalıdır. Ödemin geçmesi aylar içinde olur. Bu nedenle ilk zamanlarda tartıda da fazla değişiklik olmayabilir, hatta bazı hastalar ameliyat öncesinden daha fazla kiloya sahip olduklarını söylerler. Yara iyileşmesi ilerledikçe bu durum da geçecektir. Ödemin daha hızlı çözülmesi için tuzsuz beslenmeniz uygun olacaktır. Operasyondan bir hafta sonra ödem giderici bitki çaylarına da başlayabilirsiniz. Bu ödemin giderilmesi için kullanılan ilaçlar da vardır, doktorunuz size bu konuda önerilerde bulunacaktır.