LEKE TEDAVİSİ

LEKE TEDAVİSİ

Lekeler, (güneş lekeleri, yaşlanma lekeri ve gebelik lekeleri) (melasma) melanin pigment artışından kaynaklanır. Lekeli bir cilt ise güzel ve cazip görünmez. Bu nedenle lekelerden kurtulmak herkesin hayalidir.

Lekelerden kurtulmak için lazer tedavisi, cilt soyma (peeling) işlemleri kullanılabilir.

Fraksiyonel CO2 lazerler suya karşı spesifik tutulum gösterir. Böylece cildin en üst tabakasındaki epitel hücre içi suyu hedef alarak hasar meydana getirir. En uygun tedaviyi sağlamak için kişiye özel planlama yapılır. Cildin yapısı, lekenin özelliği dikkate alınarak tedavi planlanır. Tedavi sonrası da hastanın cildini koruması gereklidir, bununla ilgili doktorunuz size önerilerde bulunacaktır. Fraksiyonel lazer uygulaması ile ilgili internette değişik fotoğraflar ve videolar bulunmaktadır. Bu görsel kaynakların bir kısmında uygulama sonrası yüzde ciddi yanıklar meydana getirilmekte ve tüm aşamalar gösterilmektedir. Ancak bu bilgiler maalesef hastaları korkutmaktadır. Oysa lazer uygulaması yanık oluşmadan da kontrollü bir şekilde yapılabilir ve kişinin birkaç gün içinde sosyal yaşamına dönmesi sağlanabilir. Bu yüzden doktorunuzdan bilgi almanız çok önemlidir.

 

Kimyasal Peeling

Bu yöntemde sıklıkla glikolik asit ve trikloroasetik asit(TCA) gibi ajanlar kullanılır. İçeriğindeki maddenin yoğunluğuna göre soyma derecesi artar. Kişinin leke seviyesine, istediği parlaklık ve canlılık seviyesine göre bu yoğunluk ayarlanır. Yüzeysel, orta derece ya da derin soyma işlemleri yapılabilir. Derecesine göre güneş hasarları, pigment (renk) değişimleri, ince kırışıklık tedavi edilebilir.  Kış dönemi yapılması önerilir.