KAŞ, BOYUN VE YÜZ ASKISI

KAŞ, BOYUN VE YÜZ ASKISI

Askı işlemleri kolay ve hızlı olmaları nedeniyle son yıllarda çok popüler olmuştur. Özellikle hafif yaşlanma belirtileri olan, ameliyat istemeyen kişiler pratik işlemlerle gençleşmeyi isterler. Askı işlemleri lokal anesteziyle yapılabilir, genel anestezi gerektirmez ve iyileşme dönemi kısadır.

Askı yöntemi daha çok kaş, orta yüz, boyun bölgelerine uygulanır. Özel askı dikişleri ile istenilen bölge yer çekimi tersi yönünde asılarak sabitlenir. Askı için farklı materyaller kullanılmaktadır, bu maddeler tamamen eriyebilen türde olabileceği gibi silikon gibi erimeyen maddelerden de oluşabilir.

Ancak genel olarak bakıldığında askı işlemleri ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği vardır. Özellikle bazı merkezler askının mucizevi sonuçlar verdiğini öne sürmektedir. Ancak bilimsel çalışmalarda sunulduğu üzere askı uygulamaları hafif-orta derecede bir düzelme sağlar ve etkisi uzun yıllar devam etmez. Bunun yanında sürekli yeni askı yöntemleri tanıtılmakta, hastalar bu konuda yeterince bilgilendirilmeden uygulamaya teşvik edilmektedir. Oysa bir hekimin görevi uygulanacak yöntemin hem artılarını, hem eksilerini hastasına anlatmasıdır.