Presedür Basamakları

Presedür Basamakları

– İyi bir muayene ile planlama yapılmalıdır. Deri ve yağ fazlalığı ne kadar, hangi bölgelerde toplanmış, karın kaslarının anatomisi nasıl, karın fıtığı gibi bir patoloji olabilir mi? muayeneyle saptanamazsa USG ya da digger görüntüleme yöntemleri (MR, BT) istenebilir.

– Karında daha once geçirilmiş ameliyatlara bağlı izler var mı? Bu izler kullanılacak insizyonu etkileyebilir, hatta büyük izler bu operasyonun tekniğini tamamen değiştirebilir.

– Karın germe yapılan kişilere genellikle liposakşın da eklenir, böylece bel bölgesi, uyluk iç yüzleri gibi bölgeler de şekillendirilerek genel vücut görünümünde daha büyük düzelmeler sağlanır.

– Mini karın germe işleminde göbek çevresinde iz olmaz, bu yöntemde sadece göbeğin altındaki kısım gerilir. Ancak bu işleme çok dikkatli karar verilmelidir. Hastalara ismi nedeniyle kolay ve cazip görünen bu yöntem karın üst bölgesinin deforme kalması nedeniyle dengesiz bir görünüme, göbek deliğinde çekilme ve şekil bozukluklarına neden olabilir.

– Karın germede insizyon (iz) iç çamaşırı (ya da bikini) içinde kalacak şekilde planlanır. Insizyonun uzunluğu ise fazla deri miktarına bağlıdır. Eğer insizyon kısa tutulmaya çalışılırsa “kopek kulağı” denen deri fazlalıkları izin her iki ucunda oluşabilir. Eğer sezeryan geçirmişseniz bu iz giderilecek şekilde planlama yapılır, ameliyat sonrası 2 iziniz olmaz.

– Göbek deliği: karın germede göbek deliğinin yeri değişmez. Ama bu ameliyatta göbek deliğinin çevresinde ince dikiş hattı olur. Bu operasyonda göbek deliğinin şekillendirilmesi önemli ve özen gerektiren bir işlemdir. Göbek deliği çevresindeki dikişler kaba olursa kötü bir görünüme neden olur. Dikişler çok ince ve estetik olmalı, göbeğin iç kısmına olabildiğince gizlenmelidir. Gereken hastalarda göbek özel sütürlerle tabana tutturulur.

– Kaslar: değişik nedenlerle, ama özellikle hamilelik sırasında deforme olan karın kasları bu operasyon sırasında onarılır. Bu işlem aynı zamanda karındaki siskin görünümün giderilmesini de sağlar.

Karın germe ameliyatı ile birlikte başka estetik operasyonlar da (Göğüs estetiği, kol germe vb) yapılabilir.