BOTULİNUM TOKSİN UYGULAMALARI

BOTULİNUM TOKSİN UYGULAMALARI

GÜNÜMÜZDE EN SIK KULLANILAN KOZMETİK İŞLEMLERDEN OLAN BOTULİNUM TOKSİN MİMİKLERE BAĞLI OLUŞAN ÇİZGİLERİN VE KIRIŞIKLIKLARIN GİDERİLMESİNDE KULLANILIR.

ETKİ MEKANİZMASI: TOKSİN SİNİR UÇLARINDAN BİR MADDENİN SALINIMINI ENGELLEYEREK KASLARIN KASILMASINI (GEÇİCİ OLARAK) BLOKE EDER. BÖYLECE TOKSİNİN ENJEKTE EDİLDİĞİ BÖLGEDEKİ KASLAR BİR SÜRELİĞİNE KASILAMAZLAR, BUNA BAĞLI OLARAK CİLTTEKİ ÇİZGİLERDE AÇILMA MEYDANA GELİR.

TOKSİN YAPILDIKTAN SONRA ETKİSİNİN TAM OLARAK OTURMASI BİRKAÇ HAFTAYI BULABİLİR. BU NEDENLE KONTROLLER GENELLİKLE 15 GÜN SONRA YAPILIR.

  • TOKSİNİN ETKİSİ 3-6 AY KADAR SÜRER. ANCAK DÜZENLİ OLARAK TOKSİNİ YAPTIRAN HASTALARDA BU SÜRENİN UZAYABİLDİĞİ BİLİNMEKTEDİR. Botoks uzun sure tekrarlayan dozlarda yapıldığında kaslarda zararlı bir etki yaratmaz. Bir sure botoks yapıldıktan sonra ara verilirse çizgiler eskisinden kötü olmaz. Aksine kas kasılmalarını engellediği için yaşlanmanın etkilerini geciktirir, çizgilerin eskiye gore daha az belirgin olduğu görülür.

 

NERELERE YAPILIR: BOTULİNUM TOKSİN ALIN BÖLGESİNDE, GÖZ KENARLARINDA (KAZ AYAKLARI), BURUN ÜZERİNDE, DUDAK ÜZERİNDE, BOYUNDA OLUŞAN ÇİZGİLERİN GİDERİLMESİNDE ETKİLİDİR.

AYRICA;

  • KAŞLARIN KALDIRILMASINDA
  • EL, AYAK VE KOLTUKALTI TERLEMESİNİN GİDERİLMESİNDE
  • MİGREN TEDAVİSİNDE
  • YÜZDE OLUŞAN SEĞİRMELERİN TEDAVİSİNDE DE KULLANILIR
  • Terleme Tedavisinde Botulinum Toksin: El, ayak, yüz ve koltuk altı (aksilla) aşırı terlemelerinin tedavisinde (hiperhidroz) çok etkilidir. Bu bölgelere yapılan toksin enjeksiyonu aylar boyunca aşırı terlemeyi kontrol eder. Bu etki fizyolojiktir ve bir zararı yoktur.

Toksinin etkisi uygulama sonrası 3 ile 7 gün arasında başlamaktadır. Etki süresi aşırı terleme tedavisinde 8-12 ay kadardır.

Migren Tedavisinde Botulinum Toksin

MİGREN KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLEN VE YAŞAMI ÇOK OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEN ZONKLAYICI TARZDA, ŞİDDETLİ BAŞ AĞRILARIDIR. GENELLİKLE BULANTI VE GÖRME BOZUKLUĞU GİBİ BULGULAR DA BAŞ AĞRISINA EŞLİK EDER. AĞRI GENELLİKLE TEK TARAFLIDIRŞAKAKLARDAN, ALIN VEYA ENSE BÖLGESİNDEN BAŞLAR.

MİGREN BULGULARI VARSA MUTLAKA NÖROLOJİK MUAYENE YAPILMALIDIR.

MİGREN TEDAVİSİNDE BOTULİNUM TOKSİN UZUN YILLARDIR KULLANILMAKTADIR. HASTA AĞRININ BAŞLADIĞI VE YOĞUN OLARAK HİSSEDİLDİĞİ BÖLGEYİ TARİF EDER.

 

UYGULAMA: TOKSİN HER MEVSİMDE UYGULANABİLİR. UYGULAMA BÖLGESİNE BİR KREM SÜRÜLEREK ANESTEZİ SAĞLANIR. UYGULAMA KOLAY VE HIZLIDIR. İŞLEMDEN SONRA HEMEN GÜNLÜK YAŞAMINIZA DÖNEBİLİRSİNİZ.

ANCAK;

* HAMİLELERE VE EMZİRME DÖNEMİNDEKİ ANNELERE

* KAS HASTALIĞI OLAN KİŞİLERE

* OTOİMMÜN HASTALIĞI OLANLARA UYGULANMAZ.

OLASI YANETKİLER: ENJEKSİYONA BAĞLI OLARAK KÜÇÜK MORLUKLAR OLUŞABİLİR AMA HIZLA GEÇER. NADİREN ÜST GÖZKAPAĞINDA DÜŞME MEYDANA GELEBİLİR, GENELLİKLE BİRKAÇ HAFTADA KENDİLİĞİNDEN GEÇER.

BOTULİNUM TOKSİN SADECE ENJEKTE EDİLDİĞİ BÖLGEDE ETKİLİDİR, VÜCUTTA GENEL BİR ETKİSİ YOKTUR. UZUN YILLARDIR KULLANILMAKTA OLAN BU YÖNTEMDE EN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİ UYGULAMANIN UZMAN DOKTORLAR TARAFINDAN YAPILMASI GEREKLİLİĞİDİR. UZMAN OLMAYAN KİŞİLERCE YAPILAN TOKSİN UYGULAMASI SONRASI CİDDİ KOMPLİKASYONLAR ORTAYA ÇIKABİLİR. SOSYAL YAŞAMINIZDA GÖRDÜĞÜNÜZ KÖTÜ VE DOĞALLIKTAN UZAK UYGULAMALAR GENELLİKLE UZMAN OLMAYAN KİŞİLERCE YAPILAN UYGULAMALARDIR.