Fasiyal İmplantlar

Fasiyal İmplantlar

Fasiyal implantlar insan dokularıyla uyumlu sert materyallerden üretilen, yüzün fiziksel yapısını düzeltmek için kullanılan materyallerdir. Yüz konturunda tamamlanması gereken bölgelerin desteğini sağlarlar.

Çene ucu implantları: Çenenin boyutlarını ve projeksiyonunu arttırarak burunla ve yüzle daha orantılı, daha uyumlu bir çene yapısı oluşmasını sağlarlar. Özellikle estetik burun ameliyatı sırasında uygulanmaları yaygındır, yüz profilinde olumlu yönde ciddi bir değişim olur. Ağız içinden yapılan bir kesiyle yerleştirilebilirler. Bazı hastalarda çenenin altından yapılan kısa bir kesiyle de aynı işlem yapılabilir. Ağız içi dikişleri çok hızlı iyileşir ancak ilk birkaç gün beslenmede dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Çene implantları: Alt çene bölgesinin, yani yüzün alt üçte birinin genişliğinin arttırılmasını sağlarlar. Zayıf bir çene hattı yüzün genel uyumunu bozduğu gibi boynun da deforme görünmesine neden olur. Bu bölgeye, kemiğin üzerine konacak protez alt çene yan kısımlarını belirginleştirir, gıdı ve boyun sarkmalarının giderilmesine bir miktar yardımcı olur. Ağız içinden yapılan bir kesi ile yerleştirilirler. Böylece dışarıda görülen bir iz oluşmaz.

Yanak implantları (Malar implantlar): Elmacık kemiklerinin projeksiyonunu arttırırlar, böylece orta yüz bölgesindeki düzleşme veya basic görünümü giderirler. Ağız içinden, üst çene bölgesinden yapılacak kısa bir kesiyle konabilirler. Yüze uygulanan digger estetik girişimlerle birlikte uygulanabilirler.

Implant Materyalleri: En çok kullanılan implant materyalleri silikon ve poröz polietilendir. Katı silikon implantlar çok çeşitlidir. Her bir model (çene ucu, çene, malar implant) çok farklı boyutlarda geniş bir skalaya sahiptir. Böylece hastanın yüzüne en uygun büyüklükte implant seçilebilir. Silikon implantları sıvı silikon ile karıştırmamak gerekir. Sıvı silikon kullanımı yasak olan sağlıksız bir materyaldir. Ancak katı silikon implantlar Amerika ve Avrupa dahil dünyanın birçok yerinde güvenle kullanılmaktadırlar. Bu implantlar konuldukları bölgede kemiğe ya da yumuşak dokuya sütürlerle ya da vidalarla sabitlenebilirler. Böylece implantın yer değiştirmesi engellenmiş olur.

Poröz polietilen porlu yapısı sayesinde dokuyla çok iyi integrasyon sağlar. Bu implantların porlarından içeriye yumuşak doku yanında kemiğin de ilerlediği gösterilmiştir. Böylece konulduktan bir sure sonra adeta o dokunun bir parçası haline gelirler. Bu özellik çoğu zaman avantaj sayılmakla birlikte gerekli olduğu hallerde çıkarılmasının zor olması silikona gore dezavantaj olabilmektedir. Silikon implantlar çevrelerinde oluşan kapsül dokusunun içinde izole kalırlar, bu nedenle çıkarılmaları çok kolaydır.